Základné informácie o obci

Späť

Obec Hermanovce nad Topľou sa nachádza na východe Slovenska, v okrese Vranov nad Topľou (Prešovský samosprávny kraj)  na severovýchodnej strane Slanských vrchov v strednej časti údolia Hermanovského potoka, v geografickom celku Podslanská pahorkatina. Hermanovský potok rozdeľuje obec na dve časti a v minulosti bol aj hranicou medzi Šarišskou a Zemplínskou stolicou. 

Nadmorská výška chotára Hermanoviec nad Topľou je 240-1092 m.n.m. Stred obce je v nadmorskej výške 280 m.n.m.

Najstaršia zachovaná písomná zmienka o obci je z roku 1399. Obec vznikla na nemeckom, zákupnom práve šoltýsom Hermannom, podľa ktorého nesie aj názov.

Potok pretekajúci obcou (Hermanovský) bol do roku 1882 súčasťou hranice medzi Šarišskou a Zemplínskou stolicou a zároveň dovtedy existovali samostané dve rovnomenné obce, jedna v Šariši, druhá už v Zemplíne. Po tomto roku zjednotená obec spadala do Šarišskej stolice.

V chotári obce sa nachádza najvyšší bod Slanských vrchov – Šimonka (1 092 m n. m.), ležiaci na okraji zlatobanského kráteru. V katastrálnom území chotára sa tiež nachádza vrch Oblík (925 m n. m.). Oba vrchy sú súčasťou rovnomenných národných prírodných rezervácií (NPR OblíkNPR Šimonka). Okrem toho sa tu nachádza aj PR Hermanovské skaly, zložené z dvoch častí – Sokolia skala a Havrania skala/kameň.