Do kalendára bežeckých pretekov pribudne v auguste Hermanovská desiatka

Späť

 03.03.2016

2016 hermanovska desiatkaPríkladom bežeckého boomu posledných rokov je obec Hermanovce nad Topľou. Vďaka angažovanosti riaditeľa miestnej Základnej školy Jozefa Nika vznikol Hermanovský bežecký oddiel a 7. augusta sa premiérovo pobeží Hermanovská desiatka, ktorá je zároveň 13. kolom Patriot vranovskej bežeckej ligy.
V minulosti sa žiaci ZŠ v Hermanovciach pravidelne zúčastňovali Behu mjr. Kukorelliho v Hanušovciach. Ako však J. Niko poznamenal, zdalo sa mu málo štartovať iba na jedných pretekoch. Z tohto dôvodu hľadal možnosti ako navštíviť aj iné bežecké podujatia pre deti a mládež a v marci 2014 sa predstavili na behu v obci Ptičie, ktorý bol zaradený do Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy. „Postupne sme akosi prirodzene začali navštevovať ďalšie preteky, na ktoré nám prichádzali pozvania a kde sme spoznávali nových bežeckých priateľov. Výsledkom bolo, že sa k nám pridali aj staršie deti, dorastenci a dospelí...,“ opísal začiatky riaditeľ ZŠ v Hermanovciach Jozef Niko, ktorý by sa aj touto cestou chcel poďakovať za podporu Obci Hermanovce.
Ďalším krokom bolo založenie Hermanovského bežeckého oddielu. Jeho členovia si spontánne začali organizovať bežecké aktivity, vrátane tréningov, prostredníctvom facebookovej stránky a keďže ich počet sa rozrastá, rozhodli sa dať svojej športovej vášni oficiálny status klubu. „V klube máme aj takých, ktorí ešte s nami na žiadnych pretekoch neboli, ale pravidelne ich vidím behávať v obci i mimo nej, preto sa veľmi teším, že ich naokolo pribúda,“ konštatoval J. Niko.
V Hermanovciach už v minulosti organizovali symbolické behy pri príležitosti oslobodenia obce alebo ukončenia 2. svetovej vojny. Zároveň J. Nika inšpirovala atmosféra na iných pretekoch, kde sa stretávali s bezprostrednou športovou atmosférou, preto si povedal, že bežcov pozvú aj do ich obce. „Priznám sa, osobne som mal v pláne urobiť preteky v našej obci len pre potreby VMBL, teda pre deti a mládež, keďže ako učiteľ na 1. stupni ZŠ mám k deťom najbližšie. Touto cestou by som sa chcel aj poďakovať Jozefovi Hudákovi, ktorý už VMBL opatruje a stará sa o ňu 7 rokov. Samozrejme, za prvotným nadšením sa dostavil pocit zodpovednosti, aby bolo všetko pripravené, ako má byť, lebo viem, že zorganizovať preteky si vyžaduje obetavosť a zanietenosť nielen jedného človeka,“ pripomenul J. Niko.
Okrem pretekov pre deti a mládež sa pohrával aj s myšlienkou zorganizovať beh v seniorských kategóriách. Motiváciou pre neho bol projekt Patriot vranovskej bežeckej ligy, do ktorej sa aktívne zapojili aj bežci z Hermanovského bežeckého oddielu. „Už počas slávnostného vyhlasovania výsledkov som mal na jazyku, že poviem Michalovi Ivančovi, aby do zoznamu zapísal aj nás, ale vtedy som si na to ešte netrúfol. Až keď mi pred pár dňami zavolal s ponukou zaradiť preteky v našej obci do Patriot ligy, neodolal som a 7. augusta bude v našej obci bežecký sviatok,“ uviedol J. Niko.
Desaťkilometrová trať povedie obcou, kde je po ukončenej výstavbe kanalizácie položený nový asfaltový koberec, vďaka čomu budú mať bežci komfortné podmienky J. Niko sa však nebráni ani paralelnej kratšej verzii pre rekreačných bežcov a ako dodal, zaujímavosťou Hermanoviec bude i to, že trasa počíta so všetkými štyrmi mostmi. „Keďže preteky by sa mali konať začiatkom augusta, je tu aj predpoklad vyšších teplôt, preto sa nevylučuje večerný, príp. nočný beh. Tiež by sa mi osobne páčil model štartovného vo forme daru, kde by jednoducho každý štartujúci doniesol darček, dajme tomu v hodnote 5,- eur, ktorý by sa dal do „banku“. Pri vyhodnotení by si víťazi samozrejme vyberali darček ako prví. Každému by sa tak niečo ušlo a bolo by to myslím tiež úsmevné,“ predstavil zaujímavé návrhy J. Niko.
Vychádzajúc zo zanietenosti členov Hermanovského bežeckého oddielu a potenciálu v okolí Hermanoviec, nemusia byť augustové preteky jedinými. „Hermanovský chotár je bohatý, aj čo sa týka prírodnej scenérie a predstava behu do vrchu na chatu Valentína, príp. na Šimonku je tiež lákavá, ale beh do vrchu si ešte asi necháme v talóne na iné preteky,“ dodal J. Niko.
ZDROJ: http://vranovske.sk/sk/clanky/2016-09-do-bezeckeho-kalendara-pribudne-hermanovska-desiatka/


Zoznam podujatí:

Archív